پایگاه مجازی دفتر اسناد رسمی 6 دلفان
"العبد یدبر والله یقدر "
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


لطیف فلاحی سردفتر اسناد رسمی شماره 6 نوراباد لرستان - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه قم با معدل 18.66 و دانشجوی رشته حقوق بین الملل

مدیر وبلاگ :لطیف فلاحی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
با مطالب ومحتوا وعناوین این وبلاگ تا چه حدی موافقید؟


متن رای کمیسیون وحدت رویه : مستفاد از ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی الزام دارندگان وسایل نقلیه موتوری به تنظیم سند رسمی نقل و انتقال بعد از هر تعویض پلاک می باشد و چنانچه به هر دلیل مدارک تعویض پلاک ایادی  سابق در دسترس نباشد با احراز موضوع توسط سردفتر و رعایت ترتیب تنظیم اسناد رسمی به نفع خریداران و نهایتا به نفع دارنده پلاک بلامانع است . بدیهی است تنظیم هر نوع سند نسبت به (((شناسنامه خودرو )))منوط به ملاحظه برگ کمپانی یا گمرکی و یا سند رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی خواهد بود .
استنباط اول : از این رای این است که تشخیص اینکه خودرو چند بار تعویض پلاک شده است "با فرض دسترسی ویا عدم دسترسی به مستندات ومدارک مربوط به تعویض پلاک " از سه طریق امکانپذیر است :
1-اخذ ودریافت تاییدیه نقل وانتقال :بهترین راه برای رفع تکلیف از هر گونه مسولیت در خصوص  موضوع " اخذ ودریافت اصل تاییدیه نقل وانتقال خودرو است زیرا در تاییدیه مشخصات فروشنده وخریدار قید شده است وچنانچه چند تعویض پلاک صورت گرفته باشد  ترتیب انها در تاییدیه قابل روئیت است  .
2-اخذ ودریافت سوابق تعویض پلاکهای مربوط به یک خودرو : مراکز تعویض پلاک در خصوص مواردی که ممکن است تاییدیه مفقود و.... شده باشد اقدام به صدور وچاپ سوابق مربوط به تعویض پلاکهای ان خودرو می نمایند  که کلیه اطلاعات مالکین وصاحبان پلاکهای قبلی منصوبه در خوردو قید می گردد وسردفتران اسناد رسمی از طریق ان می توانند موارد متعدد تعویض پلاک خودرو را جهت تنظیم اسناد قطعی بررسی کنند .
3- نبودن مدارک ومستندات وصرفا رعایت تسلسل اسناد قطعی وارائه شناسنامه سبز خودرو : در این فرض چون هیچگونه دسترسی به مدارک ومستندات مربوط به تعویض پلاک در دسترس نیست بنظر  به صرف ارائه شناسنامه سبز رنگ بنام آخرین مالک پلاک ورعایت تسلسل اسناد قطعی قبلی و((((ضرورتا اخذ تعهد نامه دال بر انجام صرفا یک تعویض پلاک از فروشنده وخریدار  (معاملین سند قطعی )))) مشکل مرتفع خواهد شد.

(بند سوم مصداق ونمونه رای صادره از کمیسیون است )

نمونه تعهدنامه (نحوه نگارش متن سند تعهد نامه سلیقه ای است ):  اینجانب متعهدین با مشخصات در متن این سند به عنوان معامل ومتعامل در معامله یكدستگاه  خودرو ..................... كه آقای .............. دارنده اخرین پلاک انتظامی می باشد بموجب این سند رسمی متعهد وملتزم قانونی ورسمی هستیم چنانچه شخص ویا اشخاصی در رابطه با مالکیت خودرو مذكور با این عنوان كه خودرو "را بصورت نصب پلاک متعلق به خود " قبلا خریداری نموده اند ادعایی نمایند اینجانبان تمامی مسولیتهای مترتبه را از هر حیث عهده دار وتقبل می نمایم ودر نزد تمامی مراجع قضایی وانتظامی واداری حاضر به پاسخگویی وقبول مسولیت بوده وكلیه مسولیتهای كیفری یا حقوقی یا جبران خسارات وارده از جمله هزینه های مربوط به نقل وانتقال و....  با اینجانبان است مضافا اینکه اعلام می نمائیم خودرو مورد انتقال صرفا یکبار تعویض پلاک گردیده است ولیکن بعلت .............ارائه مدارک ومستندات به دفترخانه تنظیم کننده سند مقدور نبوده است  .

استنباط دوم :در این نظریه اصولا بحث بر این نیست که تاییدیه نقل وانتقال ارائه شود یا خیر ؟ بلکه بحث بر ارائه دادن شناسنامه سبز رنگ خودرو است ویا عدم ارائه ان "  در خصوص رای وحدت رویه مربوط به ماده 29 سوء برداشت وجود دارد ، بنظر مفهوم این رای این نیست که نسبت به هر تعویض پلاک یک سند قطعی تنظیم نشود بلکه صرفا منظور اینست که سردفتر مجبور نباشد برای هر سند انتقالی که تنظیم میکند یک برگ سبز دریافت کند زیرا عدم تحویل برگ سبز ایادی قبلی مشکلاتی برای تنظیم سند ایجاد میکرد ، بنابراین اگر چنانچه نسبت به تک تک ایادی متعاقبه در انتقالاتی که با تعویض پلاک همراه بوده تنظیم سند نشود موضوع همچنان تخلف است و از این جهت این وحدت رویه بعنوان دفاع قابلیت استناد نخواهد داشت. ضمن اینکه از نظر وصول حقوق دولتی (مالیات و حق الثبت) و مصالح صنفی رعایت دقیق موضوع حائز اهمیت فراوان است.(منبع کانون اذربایجان )

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه دوم مردادماه سال 1394

پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات