پایگاه مجازی دفتر اسناد رسمی 6 دلفان
"العبد یدبر والله یقدر "
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


لطیف فلاحی سردفتر اسناد رسمی شماره 6 نوراباد لرستان - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه قم با معدل 18.66 و دانشجوی رشته حقوق بین الملل

مدیر وبلاگ :لطیف فلاحی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
با مطالب ومحتوا وعناوین این وبلاگ تا چه حدی موافقید؟






 ابتدئا لازم است توضیحی در مورد تلفظ لغت معتمد داده شود چرا که بصورت غلط مشهور در محاوره، معتمد ( به کسرمیم دوم ) بر وزن مستبد ادا می شود در حالیکه معتمد  (به فتح میم دوم ) بر وزن معتبر به معنی کسی که به وی اعتماد شده صحیح است .

اشخاصی که همزمان با تنظیم سند  نیازمند معرفی یک نفر با سواد به عنوان معتمد خود می باشند عبارتنداز:

1-  اشخاص کور و نابینا اعم از آنکه باسواد یا بی سواد باشند .

2- اشخاص کر و گنگ در صورتی که بی سواد باشند . شرط بی سواد بودن این اشخاص مستفاد از منطوق ماده 64 قانون ثبت بوده ،چرا که ماده مرقوم با عبارت «‌کور یا کر و گنگ بی سواد » تنظیم شده که در واقع لغت بی سواد در این ماده صفتی  برای کر و گنگ می باشد زیرا اولا" کور را با حرف «یا» از کر و گنگ جدا نموده ثانیا" در مورد اشخاص بی سواد بعدا" در ماده 66 به صراحت تعیین حکم شده است .

همچنین حسب تکلیف ذیل ماده 64 قانون ثبت، معتمد در مورد اشخاص کر و گنگ باید از جمله اشخاصی  باشد که بتواند به آنها به اشاره مطلب را بفهماند .

3-افراد بی سواد یا کسانی که توانایی خواندن و نوشتن را نداشته باشند .

ماده 66 قانون ثبت مقرر می دارد :‌ در موقعی که معامله راجع به اشخاص بی سواد است علاوه بر معرفین ، حضور یک نفر مطلع باسواد نیز که طرف اعتماد شخص بی سواد باشد لازم است مگر در صورتی که بین خود معرفین ،شخص باسوادی باشد که طرف اعتماد شخص بی سواد است .

در تبیین این ماده توضیح دو نکته ضروری است .

اولا" عبارت « علاوه بر معرفین » که در صدر ماده آمده در بادی امر به نظر می رسد اشخاص بی سواد بطور کلی باید دو نفر شاهد و همچنین یک نفر معتمد برای تنظیم اسناد خود معرفی کنند در حالیکه منظور قانونگذار این نبوده بلکه چنانچه اشخاص بی سواد مورد احراز هویت توسط سردفتر واقع نشوند می بایست علاوه بر معرفین، یک نفر مطلع باسواد را به عنوان معتمد       معرفی کنند .

ثانیا " چنانچه شخص بی سواد برای هویت خود ملزم به معرفی دونفر شاهد گردد یکی از شهود می تواند علاوه بر معرف بودن به عنوان معتمد نیز مراتب سند تنظیمی را برای شخص بی سواد قرائت نماید .





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه سی ام بهمنماه سال 1395





پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات