پایگاه مجازی دفتر اسناد رسمی 6 دلفان
"العبد یدبر والله یقدر "
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


لطیف فلاحی سردفتر اسناد رسمی شماره 6 نوراباد لرستان - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه قم با معدل 18.66 و دانشجوی رشته حقوق بین الملل

مدیر وبلاگ :لطیف فلاحی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
با مطالب ومحتوا وعناوین این وبلاگ تا چه حدی موافقید؟


بسمه تعالی
ششم دی ماه تقارن دویست و هشتاد و دومین روز سال است با دویست و هشتاد و دومین آیه از بزرگترین سوره قرآن که به آیه تداین یا مداینه نیز معروف و متضمن امر حضرت باریتعالی بر کاتب بالعدل است بر کتابت عقود و پیمان ها (وَلْیَکْتُبْ بَیْنَکُمْ کَاتِبٌ بالْعَدْلِ)
در خصوص اهمیت کتابت در این عرصه قلم فرسائی ها شده و اهمیت موضوع بر کسی پوشیده نیست. بلاتردید محوریت در امر کتابت ، کاتب بالعدل است هم او که ذات احدیت ، وی را به کتابت امر می نماید و اهمیت کتابت تا بدانجا پیش می رود که  از باب استحباب فراتر رفته و بر کاتب وجوب پیدا می کند و امتناع از کتابت مورد نهی واقع می شود (وَ لا یَأْبَ کاتِبٌ
کاتبین بالعدل در کلام وحی ، متصف به صفات عدل و امانتداریند و رهرو راه علما و مراجع در امر خطیر کتابت ، همانان که خطاب شدگان کلام وحی بوده و اضرار ایشان در مقام کتابت ، مورد نهی معبود قرار گرفته است (لایُضَارَّ کاتِبٌ)
بر اساس تقارنی که پیشتر بدان اشارت رفت و با این مقدمه به این بحث ورود پیدا می کنیم که چند صباحی است نامگذاری ششم دی ماه بنام کاتبان بالعدل بر سر زبان هاست و ثبت یک روز به نام ایشان ، که کمترین است در حقشان ، تا بدین لحظه میسر نگردیده و کاتبین بالعدل رنجور و دل شکسته از خود می پرسند این مسئله چرا با این همه اما و اگر مواجه و تا کنون عملی نشده است .
شاید در بادی امر چنین به نظر برسد که اصرار کاتبان بالعدل برای ثبت یک روز در تقویم کشور فقط برای مطرح نمودن خود می تواند باشد و بس! ولی با اندک مداقه آشکار می گردد که کاتبان بالعدل نیازی به دست آویز قرار دادن چنین اموری برای تفاخر نداشته و ندارند چه این که بزرگ ترین آیه  قرآن در خصوص کاتب است و کتابت و افتخاری بالاتر از این برای کاتبین بالعدل متصور نیست.
با این تفاصیل سوالی که در اذهان عمومی ایجاد می شود این است که نامگذاری این روز بنام دفاتر اسناد رسمی از چه منظر مورد تاکید کاتبین بالعدل است و دلیل این همه پافشاری چیست ؟
برای پاسخ به این سوال مقدمه ای کوتاه لازم است و آن این که امروزه اسناد عادی روابط  حقوقی اشخاص را خدشه دار نموده و سال هاست که جامعه و کل دستگاه قضایی کشور را به چالش کشیده و هزینه های گزافی را بر مردم و دولت تحمیل می نماید و لذا مسئولین به این نتیجه رسیده اند که تنها راه برون رفت از این بحران ، احیاء جایگاه سند رسمی است و قضا زدایی و شفاف سازی روابط  حقوقی و خلوت کردن دادگاه ها و برداشتن بار بزرگی از دوش دولت فقط  درسایه تنظیم این روابط ، از طریق اسناد رسمی میسوراست ، امری که اظهر من الشمس بوده و از فرط بداهت نیازی به اقامه دلیل و برهان نخواهد داشت.
لذا نامگذاری یک روز از سال به نام کاتب و امر کتابت سرآغازی است برای رسیدن به این مهم که همانا تبین جایگاه سند رسمی در جامعه و اقبال عمومی مردم به تنظیم سند رسمی که نتیجه آن نظم بخشی به معاملات و تثبیت و تحکیم روابط حقوقی و شفاف سازی این روابط  و نجات جامعه از گرفتاری های ناشی از اسناد عادی و ایجاد امنیت اجتماعی و اقتصادی و در نهایت برون رفت از این بحران.
لذا ما بر نامگذاری این روز (ششم دیماه) بنام کاتبین بالعدل پای می فشاریم و در این خصوص از متولیان امر چشم یاری داریم و این کمترین انتظاری است که از آنان می رود و هیچ توجیهی را دلیلی موجهی بر این بی مهری نمی دانیم.هر چند کم لطفی متولیان امر در خصوص دفاتر اسناد رسمی دارای سابقه دیرینه ای است که پرداختن به آن خارج از حوصله این مقال است.
مع الوصف بدیهی است که ما به امید دیگران نخواهیم نشست چرا که سال هاست روز ششم دی ماه در تقویم دل ما نقش بسته است و هیچ کس را یارای پاک کردن این نقش نیست.
بنابراین اعلام می داریم ما خانواده بزرگ دفاتر اسناد رسمی در خصوص گرامی داشت این روز عزیز از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و هر آنچه در توان داریم در جهت احیای جایگاه کتابت و سند رسمی بکار خواهیم بست چرا که این روز ، روز ماست ، روز کاتبین بالعدل که سردفتر نماد بارز آن است و روز اتحاد و وفاق و همدلی خانواده بزرگ دفاتر اسناد رسمی است و اینجانب بنوبه خود این روز عزیز را محضر همکاران فرهیخته تبریک و تهینت عرض نموده و سرافرازی و بهروزی عزیزان را از خداوند منان مسئلت می نمایم
به امید اعتلای جایگاه شریف کتابت و روزهای خوش برای خانواده بزرگ دفاتر اسناد رسمی 
ارادتمند : مهدی سجادی فر
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه چهاردهم دیماه سال 1394

شکل گیری وبلاگها  وسایت های مربوط به سردفتران ودفتریاران و... نوید روزهای خوب وپر از امید ونشاط را می داد لکن علل ویا عواملی که در ذیل بشرح برخی از انها پرداخته شده است سبب ان شده است که آدرس بسیاری از وبلاگها با عبارت ( چنین وبلاگی وجود ندارد -  یا ادرس وبلاگ را اشتباه وارد کرده اید )مواجه شوید

یکی از دلایل عمده واساسی چنین رخدادی ناشی از فعالیت عمده همکاران عزیز وارجمند وصاحبان وبلاگ وسایت در فضای وایبر وامثال ان است جایی که در یک طرفه العین "مقالات ومصاحبه ها واخبار" رد وبدل شده بدون انکه برخی اشخاص زحمت حتی خواندنشان را بخود بدهند .در برخی موارد نیز کار بجایی کشیده شد که در گروههای نظر دارای طرفدار بیشتر را بزور اسلحه و...  نیز اگر شده به طرف تحمیل وارزشها واحترامها نیز لگد مال می گردد - گستاخی برخی نیز بدان حد می گردد که تصاویر بعضا مستهجن ( خواسته ویا ناخواسته ) ارسال وبدین وسیله موجبات تکدر خاطرات دیگران را فراهم می اورند ...... واین قصه ادامه دارد باشد که اختلافاتی حادث گردد که نسلی بگذرد تا جبران مافات گردد .

دوم اینکه برخی طرح ها واخبار "متاسفانه "بلحاظ چکش کاری نادرست برخی از همکاران عزیز وارجمند سبب ان شده است که بسیاری از دوستانمان بکلی وبلاگها را ختم به خیر نموده واقدام به تعطیلی آنان بنمایند/ بعنوان مثال :برخورد ما با مقوله حذف امضا دفتریار وبالتبع حذف خود او وکاهش حقوق دریافتی (((درست ویا نادرست خبر بماند برای گذشت روزگار واثبات ویا عدم ان ))) -اینکه سردفتر چه مقدار فعالیت دارد ودفتریار چه مقدار بسته به نوع رفتارها ومحیط ها فرق دارد وهرگز نمی توان کلیتی را ترسیم نمود وبر مبنای ان عمل نمود وصحبت کرد -- با این همه برخورد همکاران عزیز با روز سردفتر یا روز دفتریار - یا روز  سند رسمی ویا هر روز دیگری که دوستان پیشنهاد می نمایند چه بوده وچیست ؟  ما در مقام اثبات ویا عدم اثبات هیچ  چیزی  نوبده ونیستیم " اما  انچه که در حال رخ دادن است نه نوید امید بخش " بلکه ...... همه این عوامل باز سبب رنجش های بی مورد ودر نتیجه تعطیلی یک ویا چند وبلاگ خواهد شد .....

از همه بدتر اینکه هیچ تصمیم عملی وفوری وپیشنهادی که بتواند وبلاگها را رونق دهد صورت نگرفت علیرغم شعارهای که در این زمینه انجام شد اما هرگز نتیجه ای حاصل نشد  راحت ترین وکم هزینه ترین راه برای چنین رونقی  می توانست ایجاد وبلاگهای شهرستانی ویا استانی با مشارکت همه سردفتران دفتریاران وبا مدیریت یکی از همکاران ان منطقه باشد تا وبلاگ ویا سایت همیشه دارای موضوع وخبر باشد ......گسترش بیش از حد وبلاگها واختصاصی شدن انها نیز نتیجه منفی خواهد داشت به نحوی که همکاران فرصت سرکشی به همه انها را نخواهند داشت .....

این پست در حال تکمیل شدن است .....


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه چهاردهم دیماه سال 1394

اعلام بهای فروش انواع خودروهای تولید داخل و مجموع ارزش گمركی و حقوق ورودی انواع خودروهای وارداتی موضوع مواد 42 و 43  - جهت اجرا در سال 1395 و 2016 

دنبالک  http://notary4.blogfa.com/post-430.aspx


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط : دفتر 4 سبزوار،
          
سه شنبه هشتم دیماه سال 1394

 دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گردهمایی سراسری سردفتران و دفتریاران استان تهران  اعلام کرد :دفاتر کاغذی از دفتر خانه ها در آینده ای نزدیک حذف می شوند .

دکتر تویسرکانی ششم دی ماه و گرامیداشت خدمات دفاتر اسنادرسمی را بهانه ای ارزشمند برای برگزاری این همایش دانست و گفت: آیه 282 سوره مبارکه بقره به مفاهیم بزرگ قرآنی کتابت و عدالت اشاره دارد و بر جلوگیری از نزاع و تردید در معاملات تاکید کرده است.

وی سابقه خدمات ثبتی ارائه شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را بیش از یک قرن دانست و خاطر نشان کرد: اصلاح قوانین و فرایندها مبتنی بر نیازهای اجتماعی در حوزه سردفتری به منظور ارائه خدمات و پاسخگویی بهتر به مردم و استقبال سران دفاتر از این موضوع نشان دهنده عزم راسخ این نهاد برای خدمت رسانی به مردم است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استفاده از فناوری های نوین و ارائه خدمات ثبتی به صورت الکترونیک به مردم را از اقدامات مهم این سازمان دانست که توانسته در راستای شفاف سازی، ارتقاء سلامت اداری، کاهش مراجعات حضوری و کاهش هزینه های پنهان ناشی از ارائه خدمات سنتی گام های موثری بردارد.

وی گفت: اگر تلاش و جدیت همکارانم در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و جامعه سردفتری نبود امروز شاهد این همه تحول در حوزه ارائه خدمات الکترونیک با استفاده از فناوری های نوین نبودیم و می توان آثار و برکات مثبت این کار را در جامعه ببینیم.

وی بیان داشت: تحولات دانجام شده مبتنی بر  برنامه ریزی منسجم و پایش و آسیب شناسی دقیق مسایل باعث گردیده بر اساس  ارزیابی نهادهای بین المللی و دستگاههای داخلی در حوزه بهبود فضای کسب و کار در بین دستگاههایی که در این امر در کشور دخیل هستند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور رتبه نخست را کسب نماید.

دکتر تویسرکانی با تاکید بر نظر جوامع بین المللی و نهادهای اروپایی بر پیشرفت چشمگیر حوزه ثبتی به ویژه نظام سردفتری در ایران گفت: امروز نظام سردفتری در ایران بسیار پیشرفته و مترقی است.

وی حوزه سردفتری را از حوزه های با ظرفیت بالا در کشور دانست و افزود: تغییراتی که در سالهای اخیر در این حوزه اتفاق افتاده باعث ارتقاء سلامت و سرعت و دقت در ارائه خدمات در دفاتر اسناد رسمی و افزایش  اعتماد عمومی به امر سردفتری در کشور شده است.

وی گفت: اخیراً با تشکیل بانک اطلاعات اثر انگشت متعاملین گام جدیدی در راستای افزایش اطمینان و پیشگیری از جعل هویت در تنظیم اسناد رسمی صورت گرفته است .

دکتر تویسرکانی با اشاره به این موضوع که با اصلاح قوانین و فرایندها تاکنون 12 میلیون سند تک برگی به صورت الکترونیک در سیستم کاداستر برای مردم صادر شده که حتی یک مورد سند معارض و جعل در آن دیده نشده زیرا  امکان صدور سند معارض و استفاده از سند مجعول تحت این سیستم امکان پذیر نمی باشد.

وی همچنین به وضعیت نابسامان بایگانی ها در گذشته در آن سازمان اشاره کرد و آن فضا را مستعد بروز تخلف در حوزه ثبت اسناد و املاک دانست، که در حال حاضر بخش عمده ای از این آسیب ها برطرف شده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تاکنون 40 میلیون از سوابق ثبتی آرشیو شده و گام های مستحکم تری در راستای ارتقاء بهره وری و سلامت اداری در این سازمان برداشته خواهد شد .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه هشتم دیماه سال 1394

پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic