پایگاه مجازی دفتر اسناد رسمی 6 دلفان
"العبد یدبر والله یقدر "
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


لطیف فلاحی سردفتر اسناد رسمی شماره 6 نوراباد لرستان - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه قم با معدل 18.66 و دانشجوی رشته حقوق بین الملل

مدیر وبلاگ :لطیف فلاحی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
با مطالب ومحتوا وعناوین این وبلاگ تا چه حدی موافقید؟


اخبار جدیدی زمزمه و به گوش  می رسد که برخی دفاتر اسناد رسمی اقدام به نوشتن اسناد قطعی منقول (اتومبیل ) می نمایند  لکن پس از اخذ شناسه یکتا نسبت به بی اثر نمودن آن اقدام می نمایند هر چند که سند صادر شده تحویل ارباب رجوع ومتقاضی می گردد لکن سند  فاقد هر گونه آثار حقوقی است وجعل ؟؟؟؟   محسوب می گردد .
 این نوع از جعل ؟؟؟؟  را می توان از زوایایی بررسی کرد :
1-  گاهی سردفتر اسناد رسمی بنا به دلایلی اقدام به بی اثر نمودن سند صادر شده می نماید واز ان جمله اختلافات بین ارباب رجوع و بی قیدی برخی افراد  بعد از اخذ شناسه  - تشخیص هویت واقعی اشخاص در ان مرحله ( بعد از اخذ شناسه یکتا  وجلوگیری از تبعات  بعدی وقضایی ان -  اشتباهات ناشی از تنظیم سند  از جمله مدل خودرو ویا سال تولید ومواردی از این قبیل که حقوق دولتی را متفاوت می نماید  ........
 با فرض اینکه سردفتران محترم اسناد رسمی آیین نامه استفاده از سامانه ثبت انی را خوانده ودیده اند :

نکته ای  قابل ذکر در خصوص این دستور العمل (دفتر 35  قم ) :

1 - مطابق ماده 2 این دستور العمل، صدور کد یکتا و نهایی شدن سند به منزله امضاء سند است ( اگر شخصی حضور یافت وگفت شناسه را اخذ کنید لکن منصرف گردید تکلیف چیست ایا بزور باید امضا گرفت وبه اعمال شاقه متوسل گردید ) و مسؤولیت آن با سردفتر"  لذا تکلیفی برای دفاتر مبنی بر اخذ امضا قبل از اخذ کد یکتا یا بعد از آن تعیین نشده است آنچه بیان شده اطمینان از امضاء سند و قطعی بودن امضاء آن است.

لکن معقول و منطقی به نظر نمیرسد حتی با وجود حضور اصحاب سند در دفتر قبل از امضاء دفتر نسبت به نهایی شدن سند اقدام نمود و بهتر است ابتدا پیش نویس اخذ و سند وارد دفتر شود و بعد از امضاء اصحاب سند نسبت به اخذ کد یکتا و نهایی نمودن سند اقدام و از آن پرینت اخذ و به امضاء مراجع رساند و زحمتهای آن را به جان خرید - جالب تر اینکه در برخی مناطق با فرض اخذ شناسه یکتا  نیز اشخاص از امضا امتناع نموده وبه یکباره همه چیز را به هم می ریزند ومدارک را نیز با خود می برند ...... نظر حقیر انتقال اثر انگشت به قبل از اخذ شناسه است تا " اخذ شناسه بشود اتمام سند "

دلیل همکار عزیزمان را برای مطلب زیر بخوانید شاید موجبی برای بی اثر کردن سند بیابید :

با سلام وخسته نباشید" سوالی که از محضرتون داشتم این بود که اگر درثبت آنی سهوا" شماره ترتیب سند اشتباه درج گردد وتائید نهایی هم شود آیا می توان شماره را اصلاح کرد درغیر اینصورت چگونه مشکل را حل نماییم  باتشکر

بنجاق : سلام و عرض ادب - این امکان جدیدا فراهم شده است و بعد از تایید نهایی می توانید شماره ترتیب ، صفحه و دفتر را اصلاح کنید . ارادتمند : جمشیدی
 قبلا چکار باید می کردیم واگر سردفتری همه امور را صحیح وسالم انجام داده  لکن شماره سند را اشتباه قید می نمود چه باید می کرد ایا غیر از ان است که باید بی اثر می نمود وبا همان شماره سند جدیدی اخذ می کرد هر چند که راه حل مذکور هرگز وهرگز در ایین نامه قید نشده است لکن اکثر سردفتران عزیز چنین کاری انجام داده اند سند را بی اثر  " سند جدیدی چاپ شده وپرینت گرفته شده ودر سیستم ثبت انی نیز موجود است .
 همکاران عزیز اتفاق نظر قطعی که در این زمینه وجود دارد این است که کلیه اسناد قبل از اینکه مبنای استفاده در دفاتر اسناد رسمی  قرار بگیرند  " با استفاده از بخش تصدیق سامانه ثبت انی در خصوص اصالت انان بررسی لازم بعمل اید .
کوتاهی سازمان ثبت نیز در این خصوص قابل تامل است 1- چرا آیین نامه ابتدایی واولیه این اندازه کلی ومبهم است ..
البته کار برخی دفاتر وسردفتران عزیز وارجمند نیز در این خصوص قابل تقدیر است سردفتری که بیم از اشتباه شماره را نیز قبول نداشته وسندی با همان مندرجات لکن با شماره جدید اخذ نموده را باید ستود هر چند که در ایین نامه در این خصوص سکوت مطلق است....
 لکن به این مورد دقت کنید شاید نظرتان بر بی رحمی مطلق سردفتر" مثبت" باشد : الف با ضمانت  دو شخص به دفترخانه مراجعه نموده  سند شناسه گرفته واشخاص (3  نفر ) از اطراف شهر به دفترخانه آمده اند لکن بعد از امضا متعهد وضامن " نفر دوم که ضامن است به دلیل مبلغ قرارداد وتسهیلات اعطایی سند را امضا نمی زند و  زیر همه چیز می زند .... اینجا را خیانت است چنانچه سازمان به سردفتر خم ابرویی نیز نشان دهد اگر سند بی اثر شود ./    سند فاقد اثار حقوقی لازم است / متعهد به دنبال تغییر مشخصات یکی از ضامنین است .... سردفتر با دو حالت مواجه است :
1-  بی اثر نمودن سند وتنظیم سندی جدید با مشخصات جدید ودرج توضیحات در بخش ملاحظات  وامضا (اصلا" وابدا" مراد ایین نامه" این" نیست )
2-تایید سند علیرغم عدم امضای کامل سند وتوضیح عدم امضا یک نفر ضامن " هر چند که متقاضی این سند را نبرده " ودر واقع سند بیخود وفاقد استناد  برای مرجع تسهیلات دهنده ومتقاضی است ....
 با رایزنی با برخی از همکاران "حقیر از بیم جان و قطع روزی " در خصوص "سند فوق الذکر "سند را تایید نهایی " از ارباب رجوع بدبخت دو مرتبه کل هزینه را دریافت " وسندی جدیدی با شماره جدید ثبت نموده ام چون چنانچه به ایین نامه سازمان دقت کنیم این نتیجه می شود  " لکن  ظلم  مضاعف به مردم است .....
* سند وکالتی تنظیم " لکن سردفتر بجای امضا موکل " امضای وکیل را اخذ نموده است وسند تایید نهایی شده است بعد از تحویل متوجه گردیده که اثر انگشت غلط است" سندی جدید با همان شماره تنظیم وامضاهای صحیح بارگزاری شده " تکلیف سند قبلی چه می شود واینجا چه کسی در نهایت اعدام خواهد شد ؟
از مجموع گفتار مذکور نتایج زیر مقرون به صحت ولازم الاجرا است :
1- سازمان الزاما والزاما والزاما باید همه را مکلف به تصدیق اسناد قبل از تنظیم واستفاده نماید ( فرض کنید جاعلی سند  وکالت تعویض پلاکی را خود تنظیم وکارشناس دائم در خواب تعویض پلاک نیز سند مذکور را پذیرفته وهیچ اعتبار اصالتی نیز صورت نگرفته است ) تبعات بعدی چه خواهد بود ؟؟؟ .....
2 - الزاما والزاما می باید  اثر انگشت به قبل از اخذ شناسه یکتا  منتقل گردد و" اخذ شناسه یعنی اتمام سند "
3-  اصالت اسناد اتومبیل از طریق سامانه بصورت اتوماتیک در زمان نوشتن  سند بعدی " عین سند وکالت فروش چک وبررسی گردد .
4- هر چه سریعتر  آیین نامه کامل  وجامع (  تدوین شده یا می شود ) در اختیار دفاتر اسناد رسمی قرار گیرد .
5-  با وارد نمودن شماره سند قطعی اتومبیل ودفترخانه تنظیم کننده فورا صحت وسقم ان به دفترخانه تنظیم کننده سند بعدی اعلام گردد که این عالی ترین شیوه خواهد بود .
6- بررسی موارد جعل صادر شده با سردفتر وخداوند عز وجل ودوستانمان در سازمان ثبت اسناد واملاک
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه سی ام آذرماه سال 1394
اخذ اثر انگشت برای دفاتر اسناد رسمی تهران  از تاریخ 30  اذر ماه فعال می گردد " مضافا  اینکه از تاریخ 6  دی ماه اخذ اثر انگشت در کلیه دفاتر اسناد تهران  الزامی است

خبر جدید : به قرار اطلاع واصله ، مهلت دفاتر اسناد رسمی استان تهران برای تهیه ی دستگاه اسکنر و نصب آن ، تا پانزدهم دی ماه تمدید شد و آن دسته از دفترخانه ها که اسکنر خریده اند ، می توانند از فردا (دوشنبه) استفاده از آن را آغاز کنند .

لازم به ذکر است فعلا استفاده از اسکنر در استان تهران اختیاری است و نقشی در تایید نهایی اسناد ندارد و از تاریخ 1394/10/15 الزامی خواهد بود و اسناد تنظیمی ، بدون اخذ اثر انگشت ، تایید نهایی نمی شوند .(منبع سایت بنچاق - مدیر سردفتر محترم دفتر 555  تهران )


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه بیست و نهم آذرماه سال 1394

در اینجا سه حالت می توان متصور شد:

حالت اول- مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه است: که در اینصورت باید تمامی مهریه پرداخت شود، درغیراینصورت برابر قانون رفتار خواهد شد. (مطابق ماده ۲ قانون محکومیت های مالی)
حالت دوم- مهریه دقیقاً ۱۱۰ سکه است: که مانند حالت اول باید تمامی مهریه پرداخت شود، درغیراینصورت برابر قانون رفتار خواهد شد. (طبق ماده ۲ قانون محکومیت های مالی کسانی که برای پرداخت ۱۱۰ سکه اقدام نکنند، راهی زندان می گردند.)
حالت سوم- مهریه بیش از ۱۱۰ سکه تعیین شده است: که در این وضعیت، در ابتدا باید ۱۱۰ سکه مطابق قانون پرداخت گردد. (و درصورت امتناع از پرداخت، مطابق ماده۲ محکومیت های مالی زندان در انتظار فرد خاطی است.)سپس دادگاه تمکن مالی فرد را بررسی کرده و مطابق وضعیت مالی و تمکن وی تصمیم گیری خواهد نمود.

ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی : هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه ننماید دادگاه او را الزام به تادیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می نماید در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم له ، ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد .
(ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ، تقاضای طلبکار در بازداشت کردن بدهکار تا زمان پرداخت و حصول برائت ذمه را به رسمیت شناخته است.)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه بیست و ششم آذرماه سال 1394
 اخیرا وپس از استعلام املاک ثبت شده از طریق سامانه ثبت انی " علیرغم در رهن ویا اجاره بودن ملک مورد استعلام وتاکید اداره ثبت دال بر ترهین ویا اجاره ملک " لکن در پرینت اخذ شده از سیستم ثبت انی اثری از تذکر اداره ثبت ذیل پاسخ ارسال شده راجع به رهن ویا اجاره چاپ نمی گردد که جای تامل زیاد دارد .
 مثال : بتاریخ 25 اذرماه استعلام  تحت شماره 819 راجع به ملک پلاک 3076  فرعی از 155  اصلی اخذ شده اداره ثبت اسناد واملاک قید نموده که مالک شخص x   است وملک طبق قرارداد شماره 7359 در رهن بانک مسکن به مبلغ 600000000  ریال می باشد " هنگام پرینت پاسخ هیچ اثری از رهن در برگه پرینت وجود ندارد . مشابه استعلام مذکور در سایر موارد با مستند وجود دارد علیهذا می طلبد همکاران عزیز دقت نمایند .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه بیست و پنجم آذرماه سال 1394

رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور اعلام کرد :   امروز به مدد ثبت الکترونیک موفق شدیم همه هزینه‌های مربوط به ثبت اسناد را به صورت الکترونیکی محاسبه کرده و به متقاضی خدمت اعلام کنیم و همچنین این عدد را ذیل سند رسمی درج کنیم.

تویسرکانی تصریح کرد: امروز مبالغ پرداختی که برای ثبت سند از سوی سامانه ثبت اسناد در نظر گرفته می‌شود باید از طریق کارت عابربانک پرداخت شود و تا شماره پرینت پرداختی در سامانه ثبت تحریر نشود کد ثبت سند صادر نمی‌شود.

وی گفت: در گذشته بیش از 90 میلیون برگه کاغذ که اوراق بهادار ثبت اسناد شناخته می‌شدند سالانه چاپ می‌شد که امروز همه آنها حذف شده و همه فرایند ثبت اسناد و حتی استعلامات مربوطه به ثبت اسناد در یک سامانه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: خوشبختانه ظرف 2 ماه گذشته در 30 استان کشور منهای تهران درحین معامله اثر انگشت متعاملین اسکن و در ذیل اسناد ثبتی چاپ می‌شود

 وی افزود: این طرح در تهران هم تا یک ماه دیگر اجرایی خواهد شد و بدانید که همین اجرای طرح باعث شده تا تخلفات ثبتی کاهش چشمگیری پیدا کند زیرا یکی از راههای تخلفات انجام شده در گذشته به واسطه جعل عنوان بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه بیست و چهارم آذرماه سال 1394

پیوند روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic